Czym faktycznie jest naturalny kosmetyk?

Czym faktycznie jest naturalny kosmetyk?

Czym faktycznie jest naturalny kosmetyk?

KOSMETYKIEM NATURALNYM WEDŁUG ESCOP (ang. European Scientific Cooperative on Phytoteraphy) jest preparat zawierający jako substancje aktywne części roślin lub produkty roślinne (soki, żywice, oleje tłuste, olejki eteryczne oraz inne substancje o podobnym charakterze) lub ich połączenia zarówno w formie naturalnej jak i przetworzonej. 

Z kolei Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy rozróżnia 2 pojęcia:

Jak rozpoznam, że dany kosmetyk jest na prawdę ekologiczny, naturalny?

Bardzo często spotykamy się z różnymi oznaczeniami kosmetyków np. Bio, Eko, 100% Organic itd. Jednak użycie przez producenta samej nazwy nie oznacza, że dany kosmetyk jest faktycznie ekologiczny czy naturalny.

Czy istnieje zatem oznaczenie, które gwarantuje nam, że wewnątrz opakowania znajdziemy naturalny, ekologiczny produkt?

Tak, istnieją takie oznaczenia (logo organizacji). Nadawane są przez specjalne organizacje. Organizacje te określają standardy (wymogi) dla kosmetyków, a ich spełnienie umożliwia otrzymanie certyfikatu. Certyfikowane mogą być kosmetyki (produkt końcowy) lub poszczególne składniki kosmetyku.

Co dla konsumenta oznacza, że dany kosmetyk posiada certyfikat?

Logo organizacji certyfikującej na opakowaniu kosmetyku jest jest gwarancją, że został wyprodukowany zgodnie z normami danej organizacji!!! Producent chcąc uzyskać certyfikat musi mieć wdrożony System Kontroli Jakości, który monitoruje produkcję na każdym jej etapie:

 • kontroli surowców kosmetycznych
 • procesu produkcji
 • pakowania
 • przechowywania
 • badań jakościowych gotowych kosmetyków

Jakie loga najczęściej znajdziemy na opakowaniach kosmetyków?

COSMOS (COSMETICS ORGANIC STRANDAR) to obowiązujące od 2010 roku jednolite normy dla kosmetyków naturalnych i organicznych. Tworzone przez jednostki tj. Soil Association, Ecocert, BDiH, ICEA, Cosmebio i Bioforum. Według standardu COSMOS kosmetyk:

 • naturalny zawiera min. 95% składników naturalnych i max. 5% substancji syntetycznych. Nie musi jednak zawierać składników organicznych (ekologicznych) 
 • organiczny zawiera mini. 95% składników naturalnych i maks. 5% substancji syntetycznych. Ponadto: przynajmniej 20% wszystkich składników naturalnych musi być pochodzenia organicznego (ekologicznego), min. 95% agro-składników przetworzonych metodami fizycznymi musi być pochodzenia organicznego (ekologicznego) a min. 30% agro- składników przetworzonych metodami chemicznymi musi być pochodzenia organicznego (ekologicznego)

SOIL ASSOCIATION (Wielka Brytania, 1946) organizacja ta nadaje certyfikaty zgodnie ze standardami COSMOS, które jest znane na całym świecie, jako jednostka certyfikująca kosmetyki organiczne i naturalne.

ECOCERT (Organisme de controle et de certification); Francja (1991) – według tej organizacji kosmetyk:

 • ekologiczny i biologiczny to taki, w skład którego wchodzi przynajmniej 95% surowców naturalnych, z których przynajmniej 95% musi pochodzić z upraw biologicznych 
 • biologiczny to taki, w skład którego wchodzi przynajmniej 95% surowców naturalnych, z których przynajmniej 50% musi pochodzić z upraw biologicznych

COSMEBIO (Association professionelle de cosmetique ecologique et biologique); Francja (2002r)  – według tej organizacji kosmetyk ekologiczny i biologiczny musi zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, naturalnych lub z rolnictwa ekologicznego. 

BDIH (Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen) Niemcy (1951r) – według tej organizacji Kontrollierte Natur-Kosmetik, czyli kontrolowane kosmetyki naturalne to takie, w których stosowane są roślinne surowce z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz certyfikowanych dzikich zbiorów. 

NA TRUE (Bruksela 2007) organizacja certyfikująca w 3 różnych kategoriach:

 • prawdziwe naturalne kosmetyki – spełniają wszystkie podstawowe wymagania dla kosmetyków naturalnych
 • naturalne kosmetyki z ekologicznymi składnikami – min. 70% składników musi pochodzić z kontrolowanej ekologicznej produkcji bądź/i kontrolowanych „dzikich” zbiorów
 • ekologiczne kosmetyki naturalne – min. 95% składników musi pochodzić z kontrolowanej ekologicznej produkcji bądź/i kontrolowanych „dzikich” zbiorów 

Inne znane jednostki certyfikujące

ECO GARANTIE Belgia

ICEA Włochy

Co oznacza symbol króliczka lub skrót BWC na opakowaniach kosmetyków?

Symbole te oznaczają, że dany kosmetyk oraz jego składniki nie były testowane na zwierzętach. Ponadto kosmetyk taki nie zawiera w swoim składzie składników z martwych zwierząt. Może natomiast zawierać surowce pochodzące od żywych zwierząt np. Miód, mleko, lanolinę, wosk pszczeli. Dodatkowo poniższy symbol oznacza, że kosmetyk otrzymał certyfikat od IHTK (Internationaler Herstellerverband gegen Tierversuche in der Kosmetik), co oznacza, że:

 • od projektu przez produkcję, aż do gotowego produktu nie były wykonywane testy na zwierzętach
 • nie zastosowano surowców, które pierwszy raz przetestowano na zwierzętach po 01.01.1979
 • nie zastosowano surowców, których zdobycie wiązało się z męczeniem lub uśmierceniem zwierząt
 • nie współpracowano z firmami, które przeprowadzają testy na zwierzętach lub zamawiają je w innych laboratoriach.

Co oznacza symbol „roślinki” Vegan?

Oznacza, że żaden ze składników użytych do produkcji kosmetyku nie jest pochodzenia zwierzęcego, jak również nie był testowany na zwierzętach.

Nie dajcie się oszukać takie oznaczenia na kosmetykach są fałszywe!! Takie i podobne oznaczenia na kosmetykach nie dają gwarancji, że dany kosmetyk jest ekologiczny czy organiczny. Producentowi, który tak oznaczył swój kosmetyk może my jedynie wierzyć na słowo. 🙁

Na koniec pamiętaj! Mimo restrykcyjnych wymogów które spełniają kosmetyki naturalne one również mogą wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne podobnie jak kosmetyki syntetyczne!!!

0 0 glosy / votes
Ocena / Rate
Subskrybuj / Subscribe
Powiadom o nowych dalszych komentarzach /
guest
0 komentarzy / comments
Wbudowane informacje zwrotne / I nline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze / View all comments
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.