Terapia fotodynamiczna – nowoczesna terapia trądziku

Terapia fotodynamiczna – nowoczesna terapia trądziku

Terapia fotodynamiczna – nowoczesna terapia trądziku

Terapia fotodynamiczna PTD /The photodynamic therapy/ to metoda, która została po raz pierwszy zastosowana w leczeniu rogowacenia słonecznego a w 2000 roku Hongcharu i wsp. jako pierwsi w USA zastosowali PDT w leczeniu trądziku.

Terapia fotodynamiczna (PDT) jest nieinwazyjną metodą leczenia, polegającą na oddziaływaniu światła i fotosensybilizatora w obecności tlenu. Fotosensybillizatorem, czyli fotouczulaczem wykorzystywanym w zabiegach dermatologicznych  jest m.in, najlepiej przebadany związek – kwas 5-aminolewulinowy (ALA), który nakładany jest na tkankę w postaci żelu. Fotosensybilizator osiąga wyższe stężenie w tkance chorobowo zmienionej.

Fotouczulacz w obecności tlenu naświetlany jest światłem o odpowiedniej długości fali, co powoduje jego aktywację i indukcję reakcji fototoksycznej. W wyniku reakcji fototoksycznej powstają reaktywne formy tlenu, w tym najważniejszy – tlen singletowy, który selektywnie (wybiórczo) niszczy komórki w zmienionych chorobowo tkankach. Tlen singletowy uszkadza błony komórkowe, organelle wewnątrzkomórkowe i jądra komórkowe, doprowadzając do śmierci komórki. Jednocześnie aktywowane są procesy naprawcze tanek. 

Przykład: w przypadku trądziku, ALA gromadzi się selektywnie w gruczołach łojowych. Następnie pod wpływem naświetlania w obecności tlenu zachodzi reakcja fototoksyczna. Reaktywne formy tlenu prowadzą do apoptozy (śmierci) komórek, w zawiązku z czym zmniejsza się wielkość i funkcja gruczołów łojowych. Ponadto terapia działa przeciwzapalnie i reguluje odpowiedź immunologiczną.

Zabieg rozpoczyna się od przygotowania skóry: umycia i przywrócenia pH, a następnie wykonania odpowiedniego peelingu – enzymatycznego lub chemicznego w zależności od potrzeb skóry. Po wykonaniu peelingu nakładany jest żel Foto. Receptura Żelu FOTO estGen jest oparta na kwasie 5-aminolewulinowym (ALA) o stężeniu ponad 5%. Preparat został zawieszony w matrycy promotorów przenikania (glikozoaminoglikanów GAG), które umożliwiają szybszą i głębszą penetrację substancji aktywnych. Na żel nakładana jest okluzja na 20-30 min. Po tym czasie żel Foto jest zmywany a nakładany jest żel aktywny lub żel complex w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać (trądzik, zmarszczki, przebarwienia itp.). Następnie obszar zabiegowy zostaje poddany naświetlaniu światłem LED lampy Celluma (do 30 min.) o długości fali również dobranej do danego problemu skórnego. Po naświetlaniu przemywamy skórę i nakładamy preparaty pielęgnacyjne a także fotoprotekcję. 

Jest to zabieg z rodzaju nieinwazyjnych i jest on alternatywą dla zabiegów mocno ingerujących w tkanki. W trakcie zabiegu aktywowanych jest kilka mechanizmów w tkankach z których najważniejsze to działanie przeciwzapalne, immunomodulujące oraz regenerujące. Przeprowadzenie serii zabiegów pozwala na pozbycie się kilku defektów jednocześnie np. 

  • zmian trądzikowych i blizn 
  • zmian trądzikowych i zmarszczek

Terapia z użyciem kwasu 5- aminolewulinowego jest niezwykle skutecznym zabiegiem, z widocznymi efektami już po pierwszej sesji. Żel FOTO estGen to alternatywa dla zabiegów znacząco ingerujących w strukturę tkanek, nieinwazyjna, celowana w chorobowo zmienione miejsca, bez ingerencji w tkanki zdrowe.

Terapia fotodynamiczna może być alternatywą dla terapii izotretinoiną w przypadkach umiarkowanego trądziku lub gdy pacjent nie może stosować izotretinoiny z powodu skutków ubocznych lub przeciwwskazań.

Do największych atutów terapii należą szerokie spektrum zastosowania i możliwość wielokrotnego stosowania: 

  • trądzik pospolity
  • trądzik różowaty
  • łuszczyca
  • zmarszczki, fotostarzenie
  • zabiegi anti- aging
  • egzema
  • atopia

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu z użyciem Żelu FOTO estGen są: 

  • ciąża 
  • uczulenie na światło 
  • intensywne opalanie się w okresie krótszym niż 4 tygodnie przed zabiegiem 
  • stosowanie leków fotouczulających oraz produktów złuszczających z retinolem, TCA,
    rezorcyną i in. oraz ziół światłouczulających (np. dziurawiec, nagietek) w okresie krótszym niż 4 tygodnie przed zabiegiem 
  • stosowanie peelingów i kremów o działaniu peelingującym w okresie krótszym niż 1 tydzień przed zabiegiem 
  • stosowanie kremów samoopalających w okresie krótszym niż 1 tydzień przed zabiegiem 
  • w miejscach naświetlanych może wystąpić pieczenie, szczypanie, delikatny ból (objawy te są uzależnione od indywidualnych predyspozycji, jak również zastosowanego podczas terapii źródła światła) 
  • w okresie do 7-10 dni w zależności od indywidualnych predyspozycji, może utrzymywać się: zaczerwienienie, podrażnienie, opuchnięcie, ból, które ustępują samoistnie 
  • w trudnych przypadkach terapeutycznych mogą pojawić się strupki, których bezwzględnie nie należy zrywać (!); są one objawem głębokiej przebudowy skóry i jej potrzeby modulacji głębokich procesów tkankowych
  • przez cały okres terapii obowiązkowe stosowanie kremu z filtrem min. SPF 50
  • przez 72 godziny od zabiegu bezwzględny zakaz przebywania na słońcu 
  • przez 72 godziny od zabiegu ograniczenie kontaktu z urządzeniami emitującymi światło HEV (z ang. high-energy visible light), jak telefony, komputery, telewizory itp. 
  • przez 72 godziny od zabiegu lub przez cały okres regeneracji skóry, tj. 10-14 dni zakaz korzystania z sauny, basenu, wykonywania intensywnych treningów, także ćwiczeń fitness 
  • bezwzględne przestrzeganie zaleceń pielęgnacyjnych terapeuty, w tym rozpoczęcia
    i/lub kontynuacji innych zabiegów terapeutycznych 
  • zakaz stosowania na własną rękę kremów, maści, preparatów itp. 
  • wskazany natychmiastowy kontakt z terapeutą w przypadku wystąpienia
    jakiegokolwiek niepokojącego sygnału 

Zadzwoń i umów się 665816601

Twój Kosmetolog Wrocław

Terapia fotodynamiczna Wrocław

0 0 glosy / votes
Ocena / Rate
Subskrybuj / Subscribe
Powiadom o nowych dalszych komentarzach /
guest
0 komentarzy / comments
Najnowsze / Newest
Najstarsze / Oldest Najwyżej oceniony / Most Voted
Wbudowane informacje zwrotne / I nline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze / View all comments
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.