Co to jest lampa LED?
LED to skrót pochodzący z języka angielskiego Light – Emitting Diode, który oznacza w języku polskim – diody elektroluminescencyjne emitującej światło. Lampa Led to urządzenie stosowane w terapii światłem niskiego poziomu (LLLT, ang. Low Level Laser Therapy) dostarczanego przez diody elektroluminescencyjne o wysokiej intensywności (LED). Zastosowanie diod LED w fotobiomodulacji jest dość dobrze ugruntowane, a ich skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach.
Na czym polega działanie lampy LED?
Lampa LED emituje określone długość fal w zakresie światła widzialnego i podczerwonego, które penetrując tkankę wywołują korzyści terapeutyczne. Lampa Celluma emituje fale w zakresie 465 – 880 nm
Jakie procesy zachodzą w tkankach?
- Padające na tkankę źródło światła (Lampa LED) emituje fotony
- Następnie fotony są absorbowane w mitochondriach i błonach komórkowych. Wnętrze mitochondriów wypełnia macierz z enzymami katalizującymi reakcje cyklu Krebsa.
- Aktywacja mitochondriów powoduje wzrost syntezy ATP (adenozynotrifosforan, nośnik energii chemicznej)
- Zwiększona produkcja ATP powoduje kaskadę zdarzeń metabolicznych skutkujących zmianami biochemicznymi i komórkowymi.
Cały ten proces nazywany jest fotobiomodulacją. Fotobiomodulacji podlegają zarówno fibroblasty, prowadząc do zwiększonej syntezy składników macierzy zewnątrzkomórkowej jak i keratynocyty, mastocyty, neutrofile czy makrofagi.
Jakie zmiany biochemiczne i komórkowe wywołuje ledoterapia?
Zmiany biochemiczne i komórkowe są zależne od długości emitowanej fali światła.
Światło niebieskie 465 nm (blue light)
Penetruje naskórek i działa silnie przeciwbakteryjnie. Podczas naświetlania powstaje tlen singletowy. Tlen singletowy uszkadza błony komórkowe drobnoustrojów m.in. Cutibacterium acnes, stąd światło niebieskie najczęściej stosuje się w przypadku trądziku pospolitego i różowatego (faza aktywna). Dodatkowo blue – light redukuje stan zapalny i łagodzi świąd, co wpływa niezwykle korzystnie w przypadku zmniejszania dolegliwości w chorobach takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.
Ciekawostka: W leczeni trądziku wykorzystywane jest zarówno światło niebieskie, jak i czerwone (stosowane pojedynczo lub w połączeniu). Jednak jeszcze lepsze rezultaty daje połączenie światła niebiesko – czerwonego i taki też rodzaj światła emitowany jest przez lampę Celluma w terapiach na trądzik czy łuszczycę.
Światło czerwone 640 nm (red light)
Penetruje naskórek i skórę właściwą. Absorpcja światła w skórze właściwej prowadzi do proliferacji fibroblastów, syntezy kolagenu, czynników wzrostu i produkcji macierzy zewnątrzkomórkowej. Red light skutecznie poprawia połączenie skórno-naskórkowe i moduluje białka ekspresyjne związane z naprawą tkanek. Z kolei oddziałując na keratynocyty, wpływa pozytywnie na strukturę i koloryt skóry. Absorbantami światła czerwonego są również mastocyty (kluczowe w reakcjach zapalnych) i makrofagi (odpowiedzialne za aktywację określonych odpowiedzi immunologicznych).
W efekcie światło czerwone:
- poprawia elastyczność skóry
- spłyca zmarszczki
- łagodzi stany zapalne,
- łagodzi zaczerwienienia
- zmniejsza obrzęki
- przyspiesza gojenie ran
- wpływa pozytywnie na proces przebudowy blizn
- przyspiesza odrost włosów w przypadku łysienia andorogenowego i telogenowego u kobiet i mężczyzn
Bliska podczerwień IR 880 nm
Penetruje do najgłębszych warstw skóry a istotą jej działania jest wytwarzanie ciepła. Promieniowanie podczerwone pobudza angiogenezę (tworzenie nowych naczyń włosowatych), zmniejsza stan zapalny i redukuje ból, w tym ból stawów i mięśni. Razem ze światłem czerwonym powoduje migrację komórek: mastocytów (kluczowe w reakcjach zapalnych), neutrofili (stanowią pierwszą linię obrony w procesach zapalnych) i makrofagów (odpowiedzialne za aktywację określonych odpowiedzi immunologicznych) przyspieszając tym samym gojenie się ran.
Światło czerwone + bliska podczerwiń IR wywierają biologiczne efekty na tkanki:
- wzrasta tlenek węgla
- rozszerzają się naczynia krwionośne, poprawia się cyrkulacja krwi
- zmniejsza się obrzęk i stan zapalny
- rozwijają się nowe naczynia włosowate (angiogeneza)
- powstają nowe komórki nerwowe (neurogeneza)
- wzrastają podziały komórkowe (mitoza)
- hamowana jest śmierć komórek (apoptoza)
Wskazania do terapii lampą Celluma (w zależności od wybranej długości światła):
- trądzik
- trądzik różowaty
- nadmierne wypadanie włosów, łysienie androgenowe i telogenowe
- łuszczyca
- łojotokowe zapalenie skóry
- redukcja zmarszczek, poprawa jędrności i i gęstości skóry
- blizny
- rany
- oparzenia
- ból stawów, mięśni np. ból barku, szyi, zapalenie stawów, nerwoból popółpaścowy, zespół cieśni nadgarstka (CTS), zapalenie kaletki, zapalenie ścięgna czy skręcenie kostki
Dlaczego Celluma jest tak skuteczna?
Aby urządzenie do terapii światłem było skuteczne, określona ilość energii świetlnej musi dotrzeć do tkanki docelowej, aby uzyskać korzystne efekty kliniczne. Jakie parametry będą więc kluczowe?:
- Długość fali – musi odpowiadać absorbancji pożądanej cząsteczki fotoakceptującej oraz determinuje głębokość wnikania dostarczanego światła. Celluma emituje długości fal oparte na badaniach klinicznych: niebieska, czerwona i bliska podczerwień
- Gęstość energii powinna być wystarczająco wysoka, aby wywołać pożądany efekt, ale wystarczająco niska, aby nie wywołać skutków toksycznych lub niepożądanych. Dopuszczalny zakres energii powinien mieścić się w zakresie 2-10 J/cm2. Celluma została zaprojektowana tak, aby sprostać tym wymaganiom. Dodatkowo Celluma emituje światło pulsacyjne. W badaniach klinicznych wykazano, że dostarczanie energii świetlnej w sposób pulsacyjny zwiększa głębokość penetracji i zdolność komórki do pochłaniania większej ilości energii. W niektórych przypadkach światło pulsacyjne przynosi dodatkowe korzyści w porównaniu z częstotliwością ciągłą.
- Częstotliwość impulsów – dla lampy Celluma częstotliwość impulsów wynosi odpowiednio: dla światła niebieskiego 80 Hz, czerwonego – 680 Hz i bliskiej podczerwienie 800 Hz przez 30 minut na zabieg.
- Czas trwania leczenia – pojedyncza sesja z wykorzystaniem lampy Celluma trwa 30 min i powinna być powtarzana 2 x w tygodniu przez kilka tygodnia (w zależności od wskazania, częstotliwośc może się różnić) dla osiągnięcia najlepszych rezultatów. Dłuższy czas leczenia daje organizmowi więcej czasu na reakcję na efekt terapeutyczny.Badania kliniczne wykazały, że największą skutecznością charakteryzują się terapie powtarzane kilka razy w tygodniu przez kilka tygodni.
- Odległość tkanki od źródła światła – im bliżej tkanki znajduje się urządzenie do terapii światłem, tym więcej energii jest pochłaniane przez komórki. Cellumę charakteryzuje duży, plastyczny obszar zabiegowy, który można ustawić wokół dowolnej części ciała. Diody zostały umieszczone na elastycznym panelu, który można swobodnie dopasować do danego kształtu tkanki na wybrana odległość.
- Emisja kilku długości fal w tym samym czasie – Celuma emituje jednocześnie 3 długości fali w odpowiedniej proporcji na każdym programie terapeutycznym. Jest to bardziej wydajna i skuteczna metoda zwiększania funkcji komórek. Różne komórki, na różnych głębokościach tkanek, absorbują potrzebną energię fotoniczną, aby przynieść wiele korzystnych rezultatów.
Certyfikat FDA i CE
Celluma to urządzenie medyczne klasy II zatwierdzone przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków FDA. Proces weryfikacji urządzenia pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa jest procesem rygorystycznym, czasochłonnym i kosztownym. Wybierając lampę Celluma mamy pewność, że przeprowadzono odpowiednie regulacje i miarodajny nadzór. Mamy też pewność, że urządzenie jest bezpieczne i skuteczne.
Urządzenia Celluma LED zostało zatwierdzone przez FDA do leczenia następujących schorzeń:
- Zmarszczki i postępujący proces starzenia skóry
- Trądzik pospolity
- Łysienie u kobiet i mężczyzn
- Zmniejszone lokalne krążenie krwi
- Sztywność mięśni i stawów
- Napięcie tkanki mięśniowej
- Ból mięśni i stawów
- Skurcz mięśnia
- Ból artretyczny
Celluma posiada również oznaczenie CE w Unii Europejskiej, jako wyrób medyczny klasy IIa do gojenia ran skórnych i była pierwszym tego rodzaju urządzeniem, które osiągnęło taki status.
Nagrody
Lampa Celluma jest najczęściej nagradzanym urządzeniem do ledoterpaii na Świecie. Urządzenie zdobyło nagrodę:
Lux Health, Beauty & Wellness
- 2018 Best Dermal Wound Healing device manufacturer &Most Innovative Light Therapy Device
- 2019 Light Therapy Products Manufacturer of the Year 2019 &Best Anti – Age Therapy Device Manufacturer 2019
Aesthetic Awards
- Product Innovation of the Year 2019
Dermascope
- Aesthetician’s Choice Awards 2015 – 2021
Associated Skin Care Professionals
- Reader’s choice Award 2018 – 2020
American Spa
- Professional’s choice award 2016 – 2020
Day Spa Magazine
- professionals choice awards 2017 – 2020
LNE & SPA’S
- Best product 2015 – 2021
Technologia NASA?
Lampa Celluma została stworzona w oparciu o technologię NASA. W trosce o astronautów, którzy podczas długotrwałego lotu kosmicznego, są narażeni na zranienia lub choroby, NASA przeprowadziło szereg badań dotyczących wpływu mikrograwitacji i hipergrawitacji na wzrost komórek ludzkich i roślinnych. Wykazano, że grawitacja jest niezbędna do prawidłowego wzrostu komórek. W związku z poszukiwaniami rozwiązań NASA opracowało technologię diod elektroluminescencyjnych (LED), które stymulują podstawowy proces energetyczny w mitochondriach każdej komórki. Udokumentowano, że synteza DNA w fibroblastach i komórkach mięśniowych wzrasta czterokrotnie pod wpływem światła LED.
W oparciu o badania NASA powstała lampa Celluma, która stanowi kombinację energii świetlnej LED i opatentowanych technologii fotomodulacji.
Jakie są przeciwwskazania do terapii lampą Celluma?
- uczulenie na światło, padaczka,
- porfiria,
- ciąża,
- nowotwory,
- przyjmowanie leków ulegających fotodegradacji
Jak często i ile zabiegów należy wykonać w celu uzyskania zadowlających zabiegów?
Ilość powtórzeń i częstotliwość dobierana jest indywidualnie w zależności od przypadku i możliwości pacjenta. Z uwagi na bezpieczeństwo lampy Celluma terapia może być prowadzona do osiągnięcia zadowalających efektów przez pacjenta.
Czy Celluma może być wykonywana w samodzielnym zabiegu? Czy Jest to tylko dopełnienie złożonej kuracji?
Celluma z uwagi na swoje bezpieczeństwo i skuteczność może być stosowana jako samodzielna terapia. Efekty serii zabiegów są spektakularne nawet bez wdrażania złożonej kuracji. Istnieją protokoły zabiegowe, w ktorych możemy połączyć działanie lampy LED z dodatkowymi procedurami. Możliwe jest wówczas skrócenie czasu terapii oraz uzyskanie jeszcze lepszych efektów. Wszystko zależy od przypadku i możliwości pacjenta.
Szukasz kosmetologa lub trychologa we Wrocławiu? Zadzwoń 665 816 601
Kosmetolog Wrocław
Trycholog Wrocław