EPN (Electroporation Needle) to innowacyjne urządzenie stosowane w medycynie estetycznej i kosmetologii a także trychologii, łączące technologię mikronakłuwania (microneedling) z elektroporacją. Jego głównym celem jest poprawa przenikalności skóry dla substancji aktywnych zawartych w preparatach, co prowadzi do lepszych efektów zabiegowych.

Jak działa i czym różni się EPN od tradycyjnego Dermapena?
EPN wyposażony jest w elektroporację, która pozwala na przenikanie substancji aktywnych z przestrzeni międzykomórkowej do wnętrza komórki.
Jak to się dzieje?
Urządzenie EPN wyposażone jest w kartridż z igieł-elektrod (wykonane z japońskiej stali chirurgicznej, powlekanej złotem). W trakcie mikronakłuwania przez igły/elektrody przechodzą krótkotrwałe impulsy prądu o wysokim napięciu, które zmieniają elektryczność błon komórkowych w skórze i tworzą się niewidoczne gołym okiem mikropory.
Dzięki wytworzonym mikroporom wchłanianie preparatu aplikowanego podczas zabiegu jest 3-4 razy głębsze niż w przypadku samego mikronakłuwania, czyli tradycyjnych dermapenów.

Zobacz jak działa EPN
Przenikanie składników aktywnych

Zastosowania EPN:
- Rewitalizacja skóry: Poprawa tekstury, elastyczności i zagęszczenie skóry
- Redukcja zmarszczek i linii mimicznych: Stymulacja produkcji kolagenu pomaga w wygładzaniu drobnych linii i zmarszczek.
- Leczenie blizn i rozstępów: Mikronakłuwanie wspomaga procesy regeneracyjne, co może prowadzić do zmniejszenia widoczności blizn i rozstępów.
- Leczenie łysienia i wypadania włosów: mikronakłuwanie pobudza komórki macierzyste w włosów a elektroporacja zapewnia dostarczanie składników aktywnych w głąb mieszków włosowych.
- Wspomaganie efektów po przeszczepie włosów: w momencie, kiedy lekarz wyrazi zgodę, zabieg silnie stymuluje komórki macierzyste włosów
- Poprawa nawilżenia i odżywienia skóry: Dzięki elektroporacji, substancje aktywne są skuteczniej dostarczane do głębszych warstw skóry.
Urządzenie EPN stanowi innowacyjne połączenie dwóch technologii, oferując skuteczne rozwiązania w terapii wielu problemów skórnych.
Czy Dermapen EPN pomaga na wypadanie włosów i łysienie?
Tak, EPN przynosi doskonałe efekty w zabiegach na owłosionej skórze głowy, które potwierdzili specjaliści w zakresie trychologii. W porównaniu do dermarollerów, które nie są zalecane do nakłuwania skóry głowy z uwagi na możliwość rozrywania skóry i wyrywania włosów, EPN jest bardzo precyzyjny i nakłuwa skórę głowy pod kątem 90 stopni, nie powodując jej uszkodzenia.
Nakłuwanie dermapenem EPN stymuluje bardzo silnie komórki macierzyste włosów, co przekłada się na pobudzenie procesów życiowych włosów, pobudzenie krążenia, a więc i lepsze odżywienie i dotlenienie włosów. Dodatkowo poza samymi nakłuciami działa także preparat, który aplikujemy w trakcie nakłuwania i który penetruje głęboko skórę docierając do korzenia włosa. Niektóre preparaty jak np. EXO-GROW MG Collection zawierają egzosomy, które transportują niezbędne do wytworzenia włosa: czynniki wzrostu, aminokwasy, kwasy nukleinowe a także ekstrakty roślinne. Takie połączenie nakłuwania i bogatego w składniki preparatu przynosi spektakularne efekty.

Czy EPN jest bezpieczny?
Zarówno urządzenie jak również igły-elektrody posiadają Certyfikat CE Medyczny. Zabieg jest bezpieczny a okres rekonwalescencji trwa 1-5 dni dni w zależności od indywidualnych predyspozycji.
Jak szybko mogę wrócić do codziennych czynności?
Praktycznie od razu. Do 24 h po zabiegu nie powinno się nakładać kosmetyków kolorowych, ale już po tym czasie jeśli zachodzi taka potrzeba można wykonać makijaż. Z kolei przez cały okres gojenia oraz minimum przez 2 tyg. od zabiegu należy używać kremów z filtrem przeciwsłonecznym min. SPF50.
Przeciwwskazania do zabiegu Dermapen EPN z elektroporacją:
- Aktywne stany zapalne skóry
- Aktywny trądzik
- Aktywna opryszczka
- Choroby nowotworowe i radioterapia/chemioterpia
- Ciąża i karmienie piersią
- Problemy z krzepliwością krwi
- Skłonność do powstawania bliznowców
- Alergia na substancje zawarte w koktajlach do mezoterapii
- Infekcje wirusowe, bakteryjne lub pasożytnicze
- Epilepsja
- Rozrusznik serca i metalowe implanty
- Oparzenia słoneczne
- Terapia izotretinoiną w ciągu ostatnich 6 miesięcy
- Egzema lub łuszczyca w miejscu zabiegowym
- choroby autoimmunologiczne
Zalecenia po zabiegu:
- 24 – 72 h
- Należy zachowywać szczególną higienę miejsca zabiegowego, unikać kontaktu ze zwierzętami, środkami czystości itp.
- Zakaz spożywania alkoholu, gorącej kawy, herbaty i ostrych potraw – możliwe nasilenie zaczerwienienia, obrzęku skóry.
- do mycia używać tylko łagodne żele przepisane przez specjalistę
- Przez 24 h a najlepiej przez 72 h nie stosować makijażu ani środków drażniących na skórę.
- Po zabiegu do całkowitego wygojenia pić min. 2 l wody dziennie.
- Przez 4- 6 tygodni nie należy eksponować skóry poddanej zabiegowi na promieniowanie (słońce, solarium itd.) oraz powinno się stosować ochronę skóry przed promieniowaniem UV z użyciem kosmetyków zawierających filtr min. SPF 30.
- Przez cały okres pozabiegowy nie należy ingerować w naturalny proces złuszczania naskórka o ile w ogóle wystąpi (np. przez zrywanie martwego naskórka, strupów, wykonywanie peelingu domowego, mocne tarcie ręcznikiem).
- Nie należy wykonywać zabiegów laserowych przez minimum 6 tygodni po zabiegu
Do 7 dni po zabiegu (w zaostrzonych przypadkach aż do ustąpienia stanu zapalnego) zakazuje się:
- stosowania na własną rękę kremów, maści i innych preparatów oraz przypadkowych produktów drogeryjnych, których nie zalecił terapeuta. Zwłaszcza należy unikać produkty zawierające witaminę A i jej pochodne (m.in. retinol), AHA, BHA, do momentu całkowitego wygojenia się skóry.
- korzystania z sauny oraz kąpieli w chlorowanej wodzie
- stosowania zabiegów podrażniających skórę, peelingów mechanicznych i/lub chemicznych oraz depilacji
- strzyżenia i farbowania włosów
- uprawiania sportów zimowych
Do ustąpienia objawów pozabiegowych zakazuje się:
- picia alkoholu
Do ustąpienia objawów pozabiegowych należy bezwzględnie:
- zachować rygorystyczne zasady higieny, w szczególności:
- odseparować miejsca pozabiegowe od zwierząt i ich sierści a także męskiej brody i palców
- zmienić pościel oraz ręcznik na czysty
- zdezynfekować telefon oraz okulary
- unikać miejsc publicznych z dużymi skupiskami ludzi
- stosować kremy i preparaty pozabiegowe zalecone wyłącznie przez terapeutę
- przemywać miejsca pozabiegowe wyłącznie preparatami zaleconymi przez terapeutę
Należy pamiętać, że palenie papierosów, cukrzyca utrudniają gojenie ran i opóźniają proces regeneracji skóry.